Jak se stát rozhodčím

   Zajímá tě hokej? Chtěl bys být v centru dění přímo na ledě? Nemůžeš se z jakýchkoli důvodu účastnit jako hráč? Máš rád vzrušení, zajímavé situace a fair play? Jsi zodpovědný a spolehlivý? Pak je tu pro tebe možnost zkusit se stát hokejovým rozhodčím.

 

   Prvním krokem je ujasnit si, jestli do toho skutečně chceš jít. Jakmile se staneš rozhodčím, je potřeba být skutečně zodpovědný a spolehlivý, nebrat to na lehkou váhu a být za každých okolností nestranný a fair. Na tvůj výkon bude spoléhat spousta lidí od hráčů, přes trenéry, po tvoje kolegy rozhodčí.

 

   Pokud jsi schopen tohle vše splnit, pak je dalším krokem podání přihlášky na školení rozhodčích III. třídy, což je základní licence rozhodčího. S touto licencí budeš moci pískat všechny žákovské kategorie až po 9.třídu. Školení obvykle probíhá pouze jednou ročně a obvykle trvá 3 dny. Je potřeba si zjistit kdy se bude konat (nejčastěji v rozmezí září - prosinec); nejlépe kontaktováním krajského sekretáře, případně sledováním těchto stránek, kde bude na konání školení včas upozorněno. Přihlášku nalezneš v sekci "Dokumenty" na těchto webových stránkách. Licence III. třídy je platná 5 let a každým rokem, když absolvuješ jednodenní předsezónní seminář, se její platnost prodlužuje.

   Možnost je také zúčastnit se jednodenního školení pouze pro pomocné rozhodčí - tzv. licence III.P (tzn. časoměřič, trestoměřič atp.), kteří sice nebudou moci píksat utkání na ledě, ale mohou pomáhat zajišťovat chod utkání mimo hrací plochu.

   Další licencí, která ovšem opravňuje pouze k pískání minohokeje, je licence M. S touto licencí můžeš pískat pouze minihokej na ledě, avšak neumožňuje chození na pomocné funkce. Licence je platná 5 let.


Další informace k základnímu školení III.třídy je možné získat zde: https://piskejhokej.cz/

případně kontaktováním pověřených osob z krajské komise rozhodčích:

Martin Maťašovský: tel. 777 889 009, email: M.Matasovsky@seznam.cz

Vítězslav Sklenář: tel. 777 586 818, email: jihomoravsky@czehockey.cz

 

 

Dále již pro informaci možnosti kariérního růstu:

   Když budeš dobrý a splňovat všechny požadavky, které byly zmíněny, můžeš se už po první odpískané sezóně dostat na školení rozhodčích II. třídy, kam tě pozve krajská Komise rozhodčích, na základě tvých výsledků z předchozí sezóny. Jakmile získaš licenci II. třídy můžeš pískat vyšší kategorie žáků jako hlavní rozhodčí, či krajské dorosty a juniory jako čárový. Pokud tě krajská Komise rozhodčích navrhne, tak budeš moci pískat i nejvyšší soutěž v kraji, kterou je Krajská liga mužů. Licence II. třídy je platná 3 roky a každým rokem, když absolvuješ jednodenní předsezónní seminář, se její platnost prodlužuje.

   Od roku 2021 existuje také licence II.P, kterou si mohou udělat rozhodčí s licenci III.P, kteří chtějí chodit na funkce pomocných rozhodčích na ty nejvyšší soutěže.

 

   Jak již bylo řečeno záleží na tvých výsledcích jak rychle budeš postupovat. Když bude vše jak má, tak je další možnost postupu na školení I. třídy, která je nejvyšší licencí, kterou lze získat bez studia na vysoké škole. S touto licencí pak můžeš pískat už všechny soutěže (extraligu dorostu, extraligu a ligu juniorů, 2.ligu mužů a postupně výše). Licence I. třídy je platná 3 roky a každým rokem, když absolvuješ dvoudenní předsezónní seminář, se její platnost obnovuje.


   Nad roveň licence I. třídy je pak postavena ještě speciální licence Diplomovaného rozhodčího, pro kterou je potřeba studium na vysoké škole. Licence je platná doživotně.

   Abychom to měli celé, tak ještě existuje licence T, což znamená Trvale platná, která se uděluje rozhodčím na konci aktivní kariéry, aby mohli chodit vykonávat funkce pomocných rozhodčích. Licence je platná doživotně.

 

   O licencích rozhodčích pojednává také směrnice č. 132, kterou je možné nalézt v sekci "Dokumenty".


Rozhodčí

krátké zprávy