Jak se stát rozhodčím

   Zajímá tě hokej? Chtěl bys být v centru dění přímo na ledě? Nemůžeš se z jakýchkoli důvodu účastnit jako hráč? Máš rád vzrušení, zajímavé situace a fair play? Jsi zodpovědný a spolehlivý? Pak je tu pro tebe možnost zkusit se stát hokejovým rozhodčím.

 

   Prvním krokem je ujasnit si, jestli do toho skutečně chceš jít. Jakmile se staneš rozhodčím, je potřeba být skutečně zodpovědný a spolehlivý, nebrat to na lehkou váhu a být za každých okolností nestranný a fair. Na tvůj výkon bude spoléhat spousta lidí od hráčů, přes trenéry, po tvoje kolegy rozhodčí.

 

   Pokud jsi schopen tohle vše splnit, pak je dalším krokem podání přihlášky na školení rozhodčích III. třídy, což je základní licence rozhodčího. S touto licencí budeš pískat malé žáčky. Školení probíhá pouze jednou ročně. Je potřeba si zjistit kdy se bude konat (obvykle v rozmezí září - listopad); nejlépe kontaktováním krajského sekretáře, případně sledováním těchto stránek, kde bude na konání školení včas upozorněno. Přihlášku nalezneš v sekci "Dokumenty" na těchto webových stránkách. 


   Když budeš dobrý a splňovat všechny požadavky, které byly zmíněny, můžeš se už po první odpískané sezóně dostat na školení rozhodčích II. třídy, kam tě pozve krajská Komise rozhodčích, na základě tvých výsledků z předchozí sezóny. Jakmile získaš licenci II. třídy můžeš pískat vyšší kategorie žáků, či krajské dorosty. Pokud tě krajská Komise rozhodčích navrhne, tak budeš moci pískat i nejvyšší soutěž v kraji, kterou je Krajská liga mužů.

 

   Jak již bylo řečeno záleží na tvých výsledcích jak rychle budeš postupovat. Když bude vše jak má, tak je další možnost postupu na školení I. třídy, která je nejvyšší licencí, kterou lze získat bez studia na vysoké škole. S touto licencí pak můžeš pískat už většinu soutěží (extraligy a ligy dorostu, juniorů, 2.ligu a postupně výše).

 

   Nad roveň licence I. třídy je pak postavena ještě speciální licence Diplomovaného rozhodčího, pro kterou je potřeba studium na vysoké škole.